Kalaja e Dalmacës, destinacioni i turizmit kulturor dhe natyror

11 Shkurt 2017 - 08:37      

Kalaja e Dalmacës ndodhet në Luginën e Komanit në verilindje të Shqipërisë dhe vizitohet nëpërmjet një rruge të mirë automobilistike.

Është një vendbanim i hershëm që dëshmohet nga inventari i objekteve të zbuluara dhe tipi i varreve të Komanit, këto dëshmojnë për një ngjashmëri të qartë me kulturën ilire.

Kultura e Komanit dëshmon për vazhdimësinë iliro-arbërore e shprehur në objektet arkeologjike, toponimi dhe në objektet etnografike, shkruan atsh.

Për rrjedhojë, arbërit ishin pasardhësit e popullsisë ilire në periudhën e mesjetës.

Sot, ky vendbanim historik, objekt i trashëgimisë sonë kulturore, shfrytëzohet për turizëm kulturor dhe historik. Vendndodhja e tij në një peizazh të bukur natyror, në luginën e Liqenit të Komanit, i shton mundësitë për t’u vizituar nga turistët sidomos në periudhën verore. 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...