Drejtori i TKK-së publikon raportin financiar, thotë se pas kësaj iu bë presion [video]

10 Shkurt 2017 - 21:04      

Teatri Kombëtar i Kosovës ka publikuar raportin financiar për vitin 2016, por sipas drejtorit Agim Sopi, pas kësaj ka filluar presioni ndaj tij.

Ai thotë t’i jetë bërë presion nga Ministria e Kulturës por edhe të ketë pasur për vizitë zyrtarë të Agjencisë Kundër Korrupsionit.

Sopi shton se nuk ka asgjë për të fshehur.

Lidhur me deklaratat e Sopit, Agjencia Kundër Korrupsionit nuk ka dhënë detaje se pse e kanë vizituar Teatrin.

Në anën tjetër, Ministria e Kulturës nuk ka komentuar lidhur me këtë temë.

Institucione të tjera kulturore më parë nuk i kanë publikuar financat, e në fakt, shumë prej tyre nuk kanë as ueb-faqe interneti.

Qendra Kinematografike e Kosovës, në ueb-faqen e saj, ka të publikuar raportin e punës për vitin 2016, por sipas drejtorit Arben Zharku, raportet financiare i shkojnë Ministrisë.

Përveç Teatrit dhe QKK-së, Ministria e Kulturës ndan buxhetin edhe për Galerinë e Ministrisë së Kulturës dhe atë të Arteve, Ansamblin Shota, Filarmoninë e Kosovës dhe Trupën e Baletit.


Drejtori i TKK-së publikon raportin financiar... by kohanet

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...