Diaspora nga Plavë-Gucia ndërtojnë shtëpi kulture në Vuthaj

9 Shkurt 2017 - 12:22      

Diaspora shqiptare nga Plavë-Gucia në SHBA, e cila është e përqendruar kryesisht në New York, dhe që tani është shumëfish më e madhe se numri i atyre që kanë mbetur në këtë krahinë, ka ndërmarrë një aksion për mbledhjen e 130 mijë dollarëve për ngritjen e shtëpisë së kulturës në fshatin Vuthaj.

Esat Gjonbalaj, i cili bashkë me veprimtarë të tjerë atje i prin këtij aksione, bën të ditur se deri më 6 shkurt janë grumbulluar 101.500 dollarë. Ai shprehet i bindur për Koha.net, se shumë shpejt do të mblidhet e gjithë shuma e paraparë për ngritjen e këtij objekti, që i mungonte vendlindjes së tyre. Siç saktëson ai, ky objekt do të ketë një hapësirë 414 metrash katrorë.

Në Vuthaj, që është fshati më i madh i banuar me shqiptarë në krahinën e Plavë-Gucisë, gjatë vitit mbahen disa manifestime kulturore me karakter gjithëkombëtar e lokal.
Kontribute për ngritjen e këtij objekti, ani pse Vuthajt i përkasin Komunës së re të Gucisë, e ndarë tash vonë nga ajo e Plavës, po mbështetet edhe nga shqiptarë me origjinë nga fshatra të komunës tjetër.

Në listën e deri tash të 150 kontribuesve ka që kanë dhënë nga 3.000, 2.500 e 2.000 dollarë, por dominojnë ata që kanë dhënë nga 1.000 dollarë.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...