Teatri Kombëtar ankohet se nuk i mjaftojnë 370 mijë euro buxhet

9 Shkurt 2017 - 12:01      

Prishtinë, 9 shkurt - Rritja e buxhetit të Ministrisë së Kulturës prej 65 për qind në krahasim me vitin e kaluar, nuk ka ndikuar fort për institucionet qendrore të kulturës në vend. Madje asnjë institucioni kulturor nuk i është rritur buxheti në përqindjen që ka përfituar MKRS-ja për këtë vit, shkruan sot Koha Ditore.

Madje ka edhe të atillë që ankohen se do t’iu duhet të cungojnë programin, sherri i mjeteve që janë ndarë.
Sipas vendimit të cilin ministri i Kulturës, Kujtim Shala, dhe sekretari i kësaj Ministrie, Veton Firzi, e kanë nënshkruar të martën, nëntë institucioneve qendrore të kulturës buxheti sivjet u është rritur për 141 mijë e 990 euro. Përderisa vitin e kaluar ishin ndarë 1 milion e 943 mijë e 510 euro, këtë vit MKRS-ja ka llogaritur që institucionet kulturore duhet të punojnë me 2 milion e 85 mijë e 455 euro.

Teatri Kombëtar i Kosovës del të jetë më i pakënaquri me buxhetin që i është ndarë. Madje MKRS-ja me tri projekte, ka ndërhyrë në planet e këtij institucioni teatror. I ka treguar këtij institucioni se ku duhet të investojë. TKK-ja sivjet ka 370 mijë euro buxhet, përderisa vitin e kaluar kishte 340 mijë.

Për programin vjetor Teatri Kombëtar i Kosovës ka kërkuar 471 mijë euro, përderisa i janë dhënë 100 mijë më pak (gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...