Trashëgimia kulturore u takon të gjitha komuniteteve

8 Shkurt 2017 - 15:25      

Gjilan, 7 shkurt - Rreth 30 pjesëmarrës nga komunitetet lokale, zyrtarë komunalë, udhëheqës lokalë të komuniteteve fetare dhe anëtarë të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) morën pjesë në punëtorinë njëditore që u përqendrua në rritjen e aftësive dhe njohurive të komuniteteve lokale në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore.

Kjo punëtori u zhvillua në kuadër të projektit Ndërtimi i besueshmërisë nëpërmjet mbrojtjes kulturore në Kosovë (CBCPK), të financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë (EUOK) dhe implementuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP).

Punëtoria u hap nga nënkryetari i komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu, i cili ritheksoi përkrahjen e madhe dhënë institucioneve komunale për të krijuar një mjedis të sigurt dhe për të mbrojtur dhe rehabilituar trashëgiminë kulturore si pjesë e vlerave të përbashkëta të qytetarëve të komunës së Gjilanit.

Vehbi Selmani nga UNDP theksoi se projekti përmban aktivitete që angazhojnë komunitetet në mbrojtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore, si dhe rinovimin dhe rehabilitimin aktual të objekteve të trashëgimisë kulturore. Pjesëmarrësit diskutuan dy projektet që janë duke u implementuar në Gjilan, rinovimin e kishës ortodokse serbe Shën Nikolla dhe rehabilitimin e varrezave të qytetit.

Gjatë punëtorisë, pjesëmarrësit diskutuan angazhimin e komuniteteve në promovimin dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, zhvillimin e infrastrukturës së nevojshme për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe ndarjen e ideve se si t’i adresojnë disa nga sfidat me të cilat komunitetet mund të përballen në të ardhmen.

Drazho Bozhoviq, udhëheqës i Njësisë për mbrojtjen e trashëgimisë fetare dhe kulturore në kuadër të Policisë së Kosovës, në prezantimin e tij u përqendrua në faktorët kryesorë që përbëjnë kërcënim për trashëgiminë kulturore dhe zgjidhjet e mundshme.

Përveç temave që u përmendën, pati edhe një diskutim të gjallërishëm se si trashëgimia kulturore mund të sjellë komunitetet e ndryshme së bashku si dhe mbi rëndësinë e bashkëpunimit të mirë dhe koordinimit mes autoriteteve komunale, Policisë së Kosovës, komunitetit dhe shoqërisë civile.

Punëtoria në komunën e Gjilanit është e fundit në serinë prej pesë punëtorive të mbajtura në komuna, duke përfshirë: Ferizajn, Lipjanin, Kamenicën dhe Rahovecin. Këto punëtori janë organizuar në bashkëpunim me Policinë e Kosovës.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...