Opera me Ermonela Jahon nominohet për “International Opera Awards”

8 Shkurt 2017 - 08:28      

Prishtinë, 8 shkurt - Vitin e kaluar një soprano shqiptare për herë të parë u ngjit në skenë për të marrë çmimin prestigjioz që ndahet në kuadër të “International Opera Awards”.

Ermonela Jaho, nëpërmjet votimeve online, mori çmimin “Reader’s Award”, duke u radhitur në mesin e fituesve të çmimeve që jozyrtarisht njihen si “Oscarë” të operës, shkruan sot “Koha Ditore”. Sivjet Jaho e ka edhe një tjetër mundësi ta shtojë një çmim të tillë në biografinë e saj.

Opera “Zaza”, në të cilën sopranoja shqiptare me famë botërore ka rolin kryesor - atë të Zasas, këngëtares së sallave koncertale - është nominuar nga “International Opera Awards” për kategorinë “Complete Opera Recording” (regjistrimi më i mirë i një opere komplete).

Lajmin për këtë nominim e ka bërë publik vetë Jaho nëpërmjet një postimi në profilin e saj zyrtar në rrjetin social “Facebook” ... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...