Gjashtë mënyra për të humbur peshë

19 Janar 2016 - 14:10      

Mbipesha është një nga problemet që te njeriu shkaktojnë sëmundje të ndryshme.

Health.com shkruan për gjashtë mënyrat më të lehta për të humbur peshë, transmeton Koha.net.

1.Një pjatë supë – Sipas mjekëve një pjatë supë si para-gjellë mund të pakësojë kaloritë deri në 20 për qind.

2.Largoni ushqimet e orëve të vona – Që të zvogëloni kaloritë dhe të djegni dhjamin atëherë nuk duhet të hani pas orës 20:00.

3.Hani perime – Ushqimi vegjetarian iu nginë shpejt ndërsa ka ndikim edhe në humbjen e kalorive.

4.Përdorni enët më të vogla në mënyrë që të hani më pak.

5.Ndaloni koktejet – Alkooli iu shtonë kaloritë dhe mund t’iu shtyjë që të hani më shumë.

6.Planifikoni ngrënien e ëmbëlsirave – Pak çokollatë e zezë për çdo ditë mund t’iu frenojë dëshirat për ngrënie.

© KOHA

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...