Të brengosurit janë më kreativë?

15 Shkurt 2017 - 17:07      

Sigurisht të gjithë e njohim të paktën një person, i cili është shumë i brengosur. Ndoshta ju duket sikur atij personi i duhet shumë kohë për ta kuptuar se çfarë dëshiron dhe çfarë saktësisht duhet të ndërmarrë, transmeton koha.net.

Edhe pse shpesh e frustrojnë mjedisin e tyre, një studim i kohëve të fundit tregon se prapa brengosjes së vazhdueshme qëndron një kreativitet i jashtëzakonshëm.

Udhëheqësi i studimit, dr. Adami Perkins dhe ekipi i tij i ekspertëve bëri një zbulim të madh, që anksioza dhe imagjinata janë të lidhura ngushtë. Në fakt, sa më i brengosur që është personi, aq më imagjinativ është.

Personat e lumtur dhe të disponuar vazhdimisht, të cilët rrallë flasin për probleme, në fakt nuk janë në avantazh kur është fjala për zgjidhjen e problemeve, tha dr. Perkins.

Tek personat që janë tepër anksiozë truri e percepton një numër të gjërave si kërcënim. Atëherë shfaqet paniku i panevojshëm, dhe atë shumë më intensiv se tek shumica e njerëzve. Reagimet e tilla janë rezultat i amigdalës, që është arsyeja se pse një person përjeton emocione të forta negative edhe kur kërcënimi nuk është i pranishëm, ndërsa shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se aktivitetin e tillë të trurit e përjetojnë vetëm ata që janë shumë kreativë dhe e kanë një imagjinatë shumë aktive, transmeton koha.net.

Kur mendoni më mirë, brengosja është ajo që shkaktoi shpikjet. Shumica e zbulimeve të mëdha ishin rezultat i brengosjes. Imagjinatën shumë aktive e kanë pikërisht njerëzit të cilët janë të brengosur dhe shpesh bëjnë panik pa asnjë arsye.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...