[Te Linda] Ramstek me kërpudha dhe polentë [video]

19 Mars 2015 - 16:44      

Recetë për ramstek me kërpudha dhe polentë nga Linda.

Përbërësit:
Polentë 250 gr.
Kërpudha 250 gr.
Ramstek 500 gr.
Degë rozmarine 2-3 copë
Majdanoz i freskët
1 gjeth kopër
Kripë/piper

Përgatitja:
Mishi kriposet e më pas skuqet në dy anë, mbahet varësisht sa e doni të pjekur.

Kërpudhat, në anën tjetër, prihen në copë të vogla për t’u fërguar, bashkë me qepën e njomë. Në fërteren e njëjtë ku është duke u skuqur mishi shtohet pak gjalpë, gjethe rozmarini dhe kërpudhat me qepën fërgohen bashkë.

Kur mishi të jetë gati, vendoset në një pjatë dhe mbulohet me ndonjë enë, në mënyrë që të zbutet për t’u prerë më pas në file.
Masës që është duke u fërguar i shtohet edhe pak sallatë rukollë që t’i japë një shije më delikate e poashtu edhe piper.

Po në enën e njejtë, me gjithë shijet dhe aromën e përgatitur, skuqet polenta. (Polenta formohet me misër të përpunuar).

Kur gjithë fërgimi të përfundojë, servohet në pjatë bashkë me mishin që prihet në file.

Ju bëftë mirë.

© KOHA

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...