[Te Linda] Falafel me humus [video]

26 Shkurt 2015 - 09:01      

Recetë për falafel me humus nga Linda.

Përbërësit:
250gr. nohut
1 qepë
2-3 qepë
1 lugë çaji coriander
Kripë/piper
2 lugë miell
Vaj misri
Humus
200gr. nohut (i zier)
1 limon
2 lugë supe tahin
3-4 thelpinj hudhër
½ çaji coriander
Kripë/piper

Përgatitja:

Së pari nohuti qëndron tërë natën në ujë, derisa të dyfishohen e më pas zihen në temperaturë të ulët diku deri tri orë.

Shumica masës së nohutit të zier bluhet me bashkë me qepën, hudhrën dhe majdanozin duke i shtuar kripë e piper të zi dhe si erëz mund të përdoret kumini. Që të formohet brumi, i shtohet edhe pak vaj ulliri dhe pasi brumi të marrë pak formë përzihet edhe një herë duke i shtuar miellin.

Masa e përgatitur vendoset në ftohës që të qëndrojë për disa minuta.

Më pas përgatitet salca me humus, duke u përzier pjesa me mbetur e humusit, një lugë të madhe tahin, coriander, tri thelpinj hudhër dhe lëng të një limoni e në fund vaj ulliri. E tëra kjo bluhet derisa të fitohet masë homogjene.

Pasi të përgatitet salca, nxirret brumi nga ftohësi dhe prej tij formohen falafelat (qoftet). Ato skuqen në vaj ose piqen në furrë, sipas preferencës.

Pasi të fërgohen, mund të servohen me sallatë të gjelbër dhe me salcë humus.

Ju bëftë mirë!

© KOHA.net

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...