[Te Linda] Pite e shpejtë me mish të bluar [foto / video]

15 Shkurt 2015 - 13:06      

Recetë e Lindës për pite të shpejtë me mish të bluar.

Përbërësit
500 gr. mish të bluar
3 qepë
½ lugë çaji piper të kuq
½ lugë çaji piper të zi
½ lugë çaji kripë
4 vezë
200 gr. miell
1 pako pluhur për pjekje
1 lugë çaji kripë
150ml jogurt
100 ml ujë të gazuar

Fara: Susami, luledielli…

Përgatitja
Fillimisht premë qepën, të cilën pastaj e skuqim në enë. Në ndërkohë, përgatisim brumin.

4 vezë vendosen në enë dhe tunden. Pasi të jenë gati qepët, shtojmë mishin në enë. Përziejmë masën.

Shtojmë kripën, miellin dhe pluhurin për pjekje tek vezët. Përziejmë masën. Shtojmë edhe ujin mineral.

Gjatë përzierjes, shtojmë edhe gjalpë dhe jogurt.

Pasi bëhet mishi gati, ndalim temperaturën dhe shtojmë krip, piper të kuq dhe të zi.

Vendosim masën e fituar nga mishi dhe qepja te brumi, duke i përzier bashkë.

E vendosim në tavë dhe mbi shtojmë farërat (opsionale).

Pjekim në furrë, në temperaturë 200 gradë për gjysmë ore deri 40 minuta.

Ju bëftë mirë!

© KOHA.net

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...