[Te Linda] Ragu me mish viçi [video]

8 Shkurt 2015 - 11:49      

Recetë e radhës e Lindës, ku do të mësoni se si të gatuani ragu me mish viçi.

Përbërësit:
1 qepë
4-5 thelpinj hudhër
1 karotë
1 degë selino
300 ml salcë domatesh
500 gr. mish viçi
Vaj ulliri
Kripë/piper
½ lugë çaji spec të kuq pluhur
50 ml. verë të bardhë (sipas dëshirës)
Palentë

Përgatitja:

Fillimisht ngrohim pak tavën. Ndajmë mishin në copë të vogla. Shtojmë vajin e ullirit në enë, ku pastaj hedhim mishin e copëtuar. Deri sa të skuqet pak mishi, shtojmë ujë, kripë dhe pak vaj ulliri ose gjalpë në një enë tjetër.

Pak para vlimit shtojmë miell në enën e dytë. Fillojmë të prejmë perimet.

Në gjithë perimet, karrotat i prejmë më të imta, pasi që i duhet më shumë kohë për zierje.

Pasi të skuqet mishi, e largojmë nga aty, kurse në yndyrën e njëjtë në të cilin është bërë skuqja e tij, vazhdojmë me perimet.
Hedhim perimet në enë dhe i përziejmë mirë.

Shtojmë kripë, pak spec të djegës (të bluar), pak borzilok dhe majdanoz të freskët e piper të zi.

Në fund, shtojmë edhe salcën e domateve.

Përziejmë mirë masën.

Kësaj mase mund t'i shtoni pak verë të bardhë ose ujë.
Kthejmë mishin në masën e perimeve.

Vazhdon zierja përafërsisht për rreth gjysmë ore, deri sa perimet të shkrihen dhe mishi të zbutet.

Pas gjysmë ore, servohen raguja dhe palenta.

Ju bëftë mirë!

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...