[Te Linda] File viçi me speca [video]

15 Janar 2015 - 18:03      

Përbërësit: 600 gr file viçi; 4-5 speca të gjelbër, të kuq; 2 lugë mustardë (senf); Kripë/piper; Hudhër pluhur; Vaj ulliri;

Përgatitja:
Shënim – Fillimisht specat duhet të prehen në fije dhe të fërgohen, specat e gjelbër, të kuqe dhe një spec i djegës. Këto fërgohen pak dhe në vaj dhe pak kripë.

Në anën tjetër përgatit një salcë me të cilën lyhet mishi. Vendoset vaji dhe mustarda, të cilët përzihen, një sasi pak më të madhe kripë, piper dhe të gjitha këto përzihen mirë.

Mishi i prerë në feta (file) lyhet me salcën e përgatitur dhe është mirë të qëndrojë ashtu përreth gjysmë ore, nëse keni kohë.

Specave i shtohet edhe pak kripë dhe hudhër pluhur dhe fërgohen edhe për pak çaste. Kur të jenë gati, disa fije të specave vendosen në mish e më pas mishi mbështillet dhe kapet me rrëmojsë.

Mishi i mbushur me speca vendoset në fërtere për t’u skuqur dhe pastaj i shtohet ujë ose pak verë të bardhë dhe mbulohet me kapak për pak minuta, derisa mishi të zbutet.

© KOHA.net

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...