[Te Linda] Ëmbëlsirë me ananas [video]

14 Janar 2015 - 18:01      

Përbërësit: 4 vezë; 200 gr. sheqer; 2 kivi; 2 banane; 200 g.r ananas (2 feta); 200 gr. arra të grimcuara; 300 gr. miell; 1 pluhur për pjekje; ½ sodë bikarboni;

Përgatitja:
Shënim - Vezët tunden bashkë me sheqerin derisa të bëhen në masë kremi. Në anën tjetër, pemët pastrohen dhe duhet të prehen në pjesë katrore sa më të vogla.

Pasi sheqeri të jetë shkrirë bashkë me vezët, i shtohet mielli bashkë me sodë bikarbonin dhe me pluhurin për pjekje dhe e gjithë masa përzihet, duke i shtuar edhe vanillë. Gjithë kësaj mase i shtohen pemët e grimcuara dhe arrat dhe përzihet mirë.

Pasi të jetë përzier, masa shtrihet në tepsi për pjekje dhe piqet për 30 minuta në temperaturë 180 gradë, duke u kontrolluar kohë pas kohe.

Kremi:
Djath Mascarpone
Gjalpë i zbutur
Sheqer pluhur

Përgatitja:
Gjalpi i zbutur tundet me mikser bashkë me sheqerin pluhur dhe me pak vanillë e më pas i shtohet edhe djathi Masacrpone derisa masa të bëhet homogjene e kur të jetë gati lyejmë kekun.

Kremi është tërësisht opsional, mundeni t’i vendosni edhe vetëm sheqerin pluhur apo edhe shllag.

© KOHA.net

comments powered by Disqus

Të fundit

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...