Gjeniu i Prishtinës, i jashtëzakonshëm në Informatikë [video]

25 Prill 2015 - 08:40      

Ky është Ardi Jusufi nga Prishtina , një 19 vjeçar i cili është i jashtëzakonshëm në fushën e Informatikës.

Konsiderohet që në çdo shoqëri 2 për qind e popullatës janë me inteligjencë mbi-mesatare.

Por Ardi, sipas rezultateve të testit të Projektit ATOMI për Inteligjencë është më shume se kaq, pasi që i takon vetëm një promilëshit të shoqërisë sonë.

Ai po quhet gjeni i informatikës. Me inteligjencën e tij ai ka marrë pjesë në shumë projekte ndërkombëtare.

Gjenitë kanë nevojë për një edukim të mirëfilltë dhe për krijimin e kushteve të nevojshme për realizimin e tyre. Marrë parasysh, që personat si Ardi janë një aset i rëndësishëm kombëtar dhe kujdesi ndaj tyre është i paktë, ai arritjet e tij arsimore, nuk i sheh në Prishtinë dhe ka një arsye për këtë.

Përveç kohës që e kalon me shkencat kompjuterike, Ardi në kohën e lirë merret edhe me fotografi.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...