Kur merrni telefonin, cila është gjëja e parë që bëni?

9 Nëntor 2016 - 21:54      

Kur merrni në dorë telefonin tuaj, cila është gjëja e parë që bëni? Shanset janë të shkoni tek aplikaioni juaj i preferuar. Dhe sipas të dhënave, nuk jeni i vetmim shkruan Mashable.

Studiuesit thonë se të paktën në SHBA njerëzit shpenzojnë mesatarisht tre orë në ditë në smartphone apo tablet dhe 87% të kësaj kohe e shpenzojnë nëpër aplikacione. Po pse shpenzojmë kaq shumë kohë duke përdorur këto aplikacione? Është e thjeshtë: aplikacionet janë ato që e bëjnë telefonin tonë ‘të zgjuar’.

Aplikacionet janë truri jonë i dytë. Është koha që ne shpenzojmë më së miri. Ajo që ne nuk kuptojmë është se aplikacionet e telefonëve janë gjithmonë në ndryshim. Programuesit shohin të dhënat tona se si i përdorim këto aplikacione për të bërë përmirësime të tyre. Pra, aplikacioni që ne kontrollojmë çdo orë nuk do të jetë asnjëherë 100% në dizajn, pasi si ju, ndryshon gjithmonë. “I përfunduar” nuk do të jetë kurrë një koncept për programuesit e aplikacioneve, transmeton tch.

Teksa njerëzit duan dhe bëjnë ndryshim, edhe aplikacionet gjithashtu. Dhe me këtë merren programuesit.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...