Kolonia Pa Kufi, edicioni i dytë në Luginë të Preshevës

12 Shtator 2015 - 12:11      

Kolonia artistike Pa Kufi, edicioni i dytë vazhdon të mbahet në Luginë të Preshevës.

Artistët pjesëmarrës po vazhdojnë me punën kreative të motiveve nga ky rajon, punë të cilat po i krijojnë në ambiente të hapura dhe të mbyllura po i lejnë përshtypje popullatës së Luginës së Preshevës.

Dje, artistët patën vizita nëpër institucionet e komunës së Bujanocit, u mirëpritën nga Drejtori i shkollës së mesme të Bujanocit, dhe nga kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptarë, Jonuz Musliu, i cili shprehi mirënjohje për punën e artistëve në vetëdijesimin e popullatës së Luginës për artin dhe kulturën shqiptare, si dhe nxitjen e marrëdhënieve ndërkulturore.

Interesimi dhe gatishmëria për bashkëpunim të mëtutjeshëm u shfaqën jo vetëm nga Këshilli Kombëtar Shqiptar, por edhe nga institucionet e tjera si dhe vet popullata.

Sonte do të mbahet ekspozita me punët e artistëve të cilat u krijuan gjatë kësaj periudhe kohore në Luginë të Preshevës. Kjo ekspozitë do të mbahet në qendër të Preshevës duke filluar nga ora 19:00.

Ky aktivitet organizohet nga Galeria Qahili dhe mbështetet nga Këshilli Kombtar i Shqiptarëve, Ministria e Diasporës, Majanca, Meritaterm dhe Hotel Rozafa.  

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...