Arbëreshët e Sicilisë kujtojnë Papa Mateun

5 Mars 2015 - 10:00      

Komuniteti arbëresh i Sicilisë, të shtunën e 7 marsit do ta kujtojë papa Mateun Shambra, me rastin e 100-vjetorit të lindjes.

Një simpozium do mbahet mu në Kishën konkatedrale të Arbëreshëve, “la Martorana”, në Palermo, ku i ndjeri ishte famullitar për disa dekada.

Sipas një komunikate për shtyp, Papa Mateu, përveç se prift arbëresh i ndershëm, ishte edhe ligjërues i Gjuhës dhe i Letërsisë Shqipe në Universitetin e Palermos dhe bashkëpunëtor i zellshëm i At Zef Valentini-t.

Ndër botimet e tij më me vlerë, janë Liber Brevium të Papa Kalistit, lidhur me epokën e Skënderbeut dhe përpunimin e Arkivit të famullisë greke-koroneze-arbëreshe të Sh. Kollit në Palermo.

Fjalën e rastit do ta mbajë Prof. Mateo Mandalà, ligjëruesi i sotëm i Shqipes në Universitetin e Palermos, i ndjekur nga famullitari i ri i Kishës Arbëreshe, papa Nikola Kuçi.

Ceremonia do marrë fund me koncertin e muzikës bizantine arbëreshe drejtuar nga profesori i shquar shqiptar, Tonin Tarnaku.

© KOHA.net
 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...