Foto: Koha

Një votë bëri dallimin për UNMIK-un në Kosovë

28 Janar 2016 - 21:12      

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka votuar me 110 vota në favor të Rezolutës “Situata në Kosovë* dhe roli i Këshillit të Evropës”, kur abstenuan vetëm dy anëtarë të Asamblesë, Roland Rino Buchel i Zvicrës dhe Johan Nissinen i Suedisë.

Amendamenti i cili ka pasur më shumë jehonë në medie të Kosovës, që kishte të bënte me “rikthimin” e UNMIK-ut në Kosovë, përkundër tentimit të disa prej anëtarëve ta ndryshonin në vend të “Asambleja inkurajon UNMIK-un” të bëhej “Asambleja inkurajon autoritetet e Kosovës”, kaloi pa ndryshimin e propozuar nga 17 anëtarë, përfshirë edhe tre anëtarët e Shqipërisë, Valentina Leskaj, Petrit Vasili e Namik Dokle, por anëtarja shqiptare e Maqedonisë, Ermira Mehmeti nuk ndodhej fare në sallë gjatë votimit. Rrëzimi i këtij ndryshimi u bë me vetëm një votë diferencë, 53 kundër, 54 pro dhe tri abstenime që vinin nga përfaqësuesit e Austrisë, Sllovenisë dhe Suedisë, transmeton Koha.net.

Kompetencat e UNMIK-ut do të jenë për marrëdhënie me organizma të organizatave të sigurisë, Interpol dhe Europol.

Edhe vetë hartuesi i rezolutës për Kosovën, raportuesi spanjoll, Augustin Conde, mungoi gjatë diskutimit në Komision, por edhe gjatë seancës.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...