Reagime kundër Asociacionit të Luginës këndej e andej kufirit [video]

13 Shtator 2015 - 19:09      

Formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës, nuk është pritur mirë.

Përveç reagimeve kundër të opozitës në Luginë të Preshevës, reagime ka pasur edhe në Kosovë e në Serbi, raporton KTV.

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, ka thënë se Asociacioni është vetëm një përsëritje e disa vendimeve të mëhershme të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Derisa pret që faktori ndërkombëtar të reagojë dhe në bazë të disa modeleve ndërkombëtare, t’i zgjidhë edhe çështjet e ngjashme që kanë mbetur tani në Ballkan.

Për themelimin e këtij Asociacioni kanë reaguar edhe partitë kosovare.

Zyrtarë të Vetëvendosjes kanë theksuar se shqiptarët e Luginës së Preshevës, nuk duhet t’i kopjojnë veprimet e Qeverisë së Serbisë dhe nuk besojnë që ky Asociacion do të ketë fuqi.

Ndërkaq, kryetari i Partisë Popullore Serbe, Nenad Popoviq, ka thënë se Qeveria e Serbisë duhet ta çrrënjosë çdo tentim për separatizëm në Serbi nëpërmes mjeteve politike e ligjore.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...