Petritsch: Serbia humbi edhe një rast për pajtim me Kosovën

21 Prill 2015 - 22:27      

Ish i dërguari Special i Bashkimit Evropian për Kosovë, Wolfgang Petritsch, në një intervistë për televizionin publik, ka theksuar se nga e gjithë situata e krijuar rreth shkuarjes apo jo të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi në Beograd, në fund humbës ka qenë Serbia.

Sipas ish-diplomatit austriak, Serbia sërish e ka humbur një rast për të dëshmuar konstruktivitet, sidomos në këtë fazë kur po zhvillohet një dialog i rëndësishëm ndërmjet dy shteteve.

“Iniciativa për t’i dërguar zëvendëskryeministrit Thaçi ftesë për të shkuar në Beograd ka qenë shumë e mirë. Është mjaft dëshpëruese që Serbia humbi këtë mundësi të krijuar nga OJQ-të serbe me ndihmën e Ambasadës britanike në Beograd”, ka theksuar Petritsch.

Megjithatë, Petritsch ka thënë se refuzimit të Beogradit nuk duhet dhënë ndonjë rëndësi të veçantë, meqë dialogu duhet të vazhdojë edhe më tutje. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...