Suksese të Kosovës dhe të Serbisë në takimin e Brukselit

31 Mars 2014 - 20:41      

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi pas mbarimit të rundit të sotëm bisedimeve ka thënë se praktikisht është arritur marrëveshja për jurisprudencë dhe për çështje ne gjyqit në veri të Kosovës.

Thaçi ka thënë se është vetëm çështje teknike që do të harmonizohet nga ekspertë deh se marrëveshja duhet të zyrtarizohet në rundin e ardhshëm të bisedimeve, njofton B92.
Nga ana tjetër Aleksandar Vuçiq, kryetar i ardhshëm i Qeverisë serbe ka thënë se në dialog me Prishtinën, në kushtet e vështira për Serbinë dhe për popullin serb, është arritur rezultati më i mirë i mundshëm kur bëhet fjalë për jurisprudencën në Kosovë
Kryetra i Gjyqit në Mitrovicë do të jetë serb e një numër i madh gjykatësish do të jenë po ashtu serb, ka thënë Vuçiq për RTS .
Përfaqësuesja e lartë BE Catherine Ashton pas takimit ka thënë se është e kënaqur me rezultatet.

 

©KOHA.net

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...