Vatikani interesohet për kontestin pronësor Ipeshkvi - Komunë

11 Mars 2014 - 06:28      

Prishtinë, 11 mars - Burime brenda MPJ-së, kanë thënë se për interesimin e Vatikanit për problemet pronësore ndërmjet Ipeshkvisë dhe Komunës, ministri Enver Hoxhaj tashmë e ka njoftuar kryetarin Shpend Ahmeti, shkruan sot Koha Ditore.

Kontesti ndërmjet Komunës së Prishtinës dhe Ipeshkvisë së Kosovës për pronën e Katedrales “Nëna Terezë” ka implikuar edhe Vatikanin. Për këtë shkak, zyrtarë nga Selia e Shenjtë i janë drejtuar me një letër ministrit të Jashtëm Enver Hoxhaj, nga i cili kanë kërkuar sqarime për rastin. (Më gjerësisht lexoni shkrimin e Ganimet Klaiqit në “Koha Ditore”)

©Koha.net

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...