Seperatistët kërkojnë që Donetsku ti bashkohet Rusisë

12 Maj 2014 - 17:35      

Separatistët rusë në regjionin e Doneskut në lindje të Ukrainës, i kanë bërë thirrje sot Rusisë, që konsiderojnë rivendosjen e drejtësisë historike.

Zyrtarë nga qeveria ukrainase kanë thënë se nuk kanë koment pas deklaratës së dhënë nga Denis Pushilin(në foto), një udhëheqës i vetëshpallur i Donetskut, gjatë një konference për media në këtë qytet.

Pushilin tha se në bazë të vullnetit të popullit dhe bazuar në historinë e regjionit të Donetskut, kërkojmë nga federata ruse që ta konsiderojnë kërkesën tonë për përfshirjen e Republikës Popullore të Donetskut në kuadër të Federatës Ruse.

Ai ka shtuar se populli i Donetskut gjithmonë ka qenë pjesë e botës ruse. Për ne, historia e Rusisë, është historia jon, ka thënë ai.
 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...