Gjermania i bashkohet luftës kundër ISIS-it

4 Dhjetor 2015 - 12:20      

Parlamenti i Gjermanisë ka miratuar vendimin që të dërgojë trupa ushtarake për të luftuar militantët e Shtetit Islamik (IS) në Siri.

Gjermania do të dërgojë 1.200 trupa në mbështetje të koalicionit të udhëhequr nga ShBA-ja në luftë kundër ISIS-it, raporton BBC, transmeton Koha.net.

Miratimi i këtij vendimi vjen pas kërkesës nga Franca, e cila ishte sulmuar nga ISIS-i në muajin e kaluar. Ndërsa ministrat gjerman besojnë se edhe Gjermania është cak i sulmeve terroriste.
“Dy vjet më parë nuk do të mund të kisha imagjinuar se në çfarë lloj gremine ne mund të përfshihemi”, ka thënë ministri i Mbrojtjes, Ursula von der Leyen.

Ky është misioni më i madh ushtarak jashtë vendit i Gjermanisë. Mandati do të zgjasë rreth një vit dhe do të kushtojë 134 milionë euro.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...