Foto: Reuters

“Shteti Islamik” po e merr edhe Libinë

2 Dhjetor 2015 - 10:15      

Libia po bëhet pjesë e “Shtetit Islamik”, pasi që në këtë vend kanë mbërritur komandantët e xhihadistëve nga Siria, teksa radiostacionet nuk janë duke lëshuar më muzikë, por porosi të Abu Bakr al-Baghdadit, liderit të terroristëve.

Qyteti libian, Sirte, është shndërruar në koloni të “Shtetit Islamik”, teksa xhihadistët kanë nisur ta shtrijnë kontrollin edhe në qytetet e tjera libiane, duke iu afruar shumë shpejt Evropës, përkatësisht Italisë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Gazeta amerikane, “The New York Times” shkruan se Sirte është vërshuar nga xhihadistët, të cilët rrëmbejnë njerëz, i torturojnë dhe i vrasin.

“Qeveria” e islamikëve nga Libia është faktikisht në pushtet, teksa xhihadistët e kanë gati ta marrin edhe qytetin Misrata... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Tash gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...