Gjermania s’mund t’i bëjë ballë valës së refugjatëve

13 Shtator 2015 - 19:55      

Gjermania të dielën ka rikthyer kontrollet kufitare, pasi që ky shtet, më i madhi në Evropë, e ka pranuar se nuk po mund t’i bëjë ballë mijëra azilkërkuesve, që po mbërrijnë për çdo ditë në këtë shtet.

Berlini ka bërë të ditur se kjo masë e përkohshme do të vlejë fillimisht në kufirin jugor me Austrinë, ku numri i refugjatëve është rritur jashtë mase, që kur kancelarja Angela Merkel hapi kufijtë gjermanë për refugjatët, një javë më parë.

“Qëllimi i masave të tilla është kufizimi valës së madhe të njerëzve që po vijnë në Gjermani dhe kthimi i procedurave të rregullta gjatë hyrjes së njerëzve në këtë shtet”, ka thënë Ministri i Brendshëm, Thomas de Maiziere, duke shtuar se një gjë e tillë është e domosdoshme edhe për shkaqe sigurie.

Vendimin e Gjermanisë e ka mbështetur ekzekutivi i BE-së, zyrtarë të të cilit kanë thënë se Gjermania ka bazë ligjore për rikthimin e kontrolleve kufitare.

“Rikthimi i përkohshëm i kontrolleve kufitare midis shteteve anëtare është një rast i jashtëzakonshëm, që parashihet dhe rregullohet përmes Kodit Kufitar të Schengenit, në rast të një gjendjeje krize”, ka bërë të ditur përmes një deklarate Komisioni Evropian.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...