Foto: Reuters

Refugjatët, 65 kilometra ecje për t’u regjistruar

8 Shtator 2015 - 18:09      

Refugjatët që ndodhen në ishullin grek Lesbos, gjatë dy ditëve kaluan 65 kilometra në këmbë vetëm që të regjistrohen si refugjatë.

Refugjatët të cilët janë regjistruar mund të përdorin autobus apo automjete që do t’i transferonin deri në qendrën e qytetit, por ata që nuk u regjistruan, nuk mund t’i përdorin këto shërbime, dhe janë të detyruar të ecin më shumë se 65 kilometra, raporton KTV.

Banorët e ishullit Lesbos nganjëherë rrezikojnë të paguajnë gjobë të lartë për transportimin e refugjatëve pa dokumente.

Për këtë udhëtim prej 65 kilometrash për t’u regjistruar refugjatët detyrohen të paguajnë së paku 1075 euro.  

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...