Pro-rusët s’ndjehen të obliguar me marrëveshjen e Gjenevës

18 Prill 2014 - 14:23      

Radikalët pro-rusë, që kanë uzurpuar ndërtesat zyrtare në lindje të Ukrainës, kanë thënë se do t’i lirojnë ato vetëm nëse qeveria pro-perëndimore në Kiev jep dorëheqje.

Denis Pushilin, udhëheqës i vetëdeklaruar i radikalëve në Donjeck, u ka thënë gazetarëve se grupi i tij nuk është i obliguar me marrëveshjen midis Rusisë dhe Ukrainës për çarmatosje dhe lirim të ndërtesave të pushtuara.

Marrëveshja është arritur të enjten në Gjenevë dhe negociatat për të kanë përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

Raportet e sotme të medieve lokale thonë se asnjëra ndërtesë e okupuar në lindje të Ukrainës, nuk është liruar ende.
 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...