Parlamenti Evropian me Rezolutë e quan gjenocid masakrën në Srebrenicë

9 Korrik 2015 - 14:03      

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar Rezolutën e për Srebrenicën me të cilën dënohet ashpër krimi në Srebrenicë.

Në Rezolutë krimi në Srebrenicë, në përputhje me aktgjykimet e Tribunalit Ndërkombëtar të Hagës cilësohet si gjenocid, njofton B92, transmeton Koha.net.

Në Rezolutë në mënyrën më të ashër dënohet jo vetëm gjenocidi, por edhe të gjitha krimet tjera në luftërat në ish – Jugosllavi, ndërsa familjeve të viktimave u shprehet ngushëllime.

© KOHA

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...