Nikoliq i shkroi Putinit: Rezoluta na dërgon te lufta

9 Korrik 2015 - 09:24      

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq ka shkruar letër Vladimir Putinit në të cilën ka theksuar se Ballkani do të jetë buzë lufte nëse miratohet rezoluta për Srebrenicën.

Veç kësaj, ai ka thënë se këtë dokument e sheh si instrument politik që do të dobësojë pozicionet e Serbisë si dhe do të rrezikojë rajonin.

Këtë letër, shkruan "Politika" e Beogradit, transmeton Koha.net, Nikoliq Putinit ia kishte dërguar në kohën e përgatitjes së rezolutës britanike.

Rezoluta për Srebrenicën mbrëmë nuk është miratuar në Këshillin e Sigurimit, sepse Rusia vuri veto.

Për rezolutën votuan dhjetë vende anëtarë të KS-së, katër vende abstenuan.

© KOHA

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...