Presidenti ukrainas përmend mundësinë e një referendumi për statusin e vendit

14 Prill 2014 - 13:22      

Kiev, 14 prill – Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandre Tourtchinov, përmendi sot mundësinë e organizimit të një referendumi mbi statusin e vendit njëkohsisht bashkë me zgjedhjet presidenciale të 25 majit, në një deklaratë përpara parlamentit ukrainas.

“Ne nuk jemi kundër një votimi të tillë”, deklaroi Tourtchinov gjatë një mbledhjeje të krerëve të grupit politik, duke vlerësuar se “shumica e ukrainasve do të shprehen për një Ukrainë të pandarë, të pavarur, demokratike dhe të bashkuar”.
Separatistët në lindje të vendit kërkojnë gjithashtu një referendum për bashkimin me Rusinë ose për ndarjen e vendit në federata
 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...