Foto: Koha / ilustrim

Havolli: Papërgjegjësia e Komunës së Prishtinës i la agropërpunuesit pa grante

9 Janar 2017 - 20:39      

Këshilltari për ekonomi i kryeministrit Isa Mustafa, Sokol Havolli, ka kritikuar Komunën e Prishtinës në lidhje grantet për bujqësi.

Përmes një postimi në Facebook, Havolli thotë të ketë biseduar me disa agropërpunues nga Komuna e Lipjanit të cilët i kanë thënë se janë shumë të kënaqur me angazhimin e kësaj komune në përkrahje me dokumente administrative, ndërsa thekson se nën anën tjetër, për shkak të papërgjegjësisë së Komunës së Prishtinës, agropërpunuesit e kryeqytetit kanë humbur grante dhe përkrahje të ndryshme financiare.

Ky është postimi i Havollit:

Në një bisedë të rastësishme me disa agropërpunues treguan se ata që kanë fatin të kenë arat e tyre në Komunën e Lipjanit dhe Komunat tjera të rrethit, kanë investuar 1-2 milionë Euro në plantazhe. Kjo falë angazhimit dhe mbështetjes së Komunës së Lipjanit në përkrahje me dokumente administrative.

Në anën tjetër, për shkak të vonesave në përgjigje (pra papërgjegjshmëri) nga Komuna e Prishtinës, agropërpunuesit që operojnë në territorin e kryeqytetit, kanë humbur grante dhe përkrahje të ndryshme financiare në vlerë milionëshe, dhe dhjetëra vende pune. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...