Dy ditë radhazi borë? Fundi i botës sipas filozofit italian

12 Janar 2017 - 11:05      

Para 500 vjetësh, një filozof italian parashikonte se dy ditë radhazi me borë në qytetin plot diell të Salentos, në jug të Italisë, do të thotë se po vjen fundi i botës.

Tashmë, profecia e Matteo Tafurit rrezikon të përmbushet, pasi temperaturat e ulta që kanë prekur vendin fqinj kanë zbardhur plazhet e Salentos, transmeton tch.

Ai që konsiderohet si Nostradamusi i Italisë, i cili ka jetuar në vitet 1492-1582, ka qenë një nga personalitetet më të shquar të Puljas në shekullin e 16.

Ja çfarë ka shkruar Tafuri: “Salento me palma, me erë të butë jugu dhe me borë, por pa u tepruar. Dy ditë borë, dy vetëtima dhe bota përfundon”.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...