Gratë myslimane zvicerane duhet të mësojnë notin me meshkuj, thonë gjykata

10 Janar 2017 - 18:11      

Zvicra ka fituar rastin në Gjykatën Evropiane për të drejtat e njeriut (ECHR), që detyron prindërit mysliman që të dërgojnë fëmijët e tyre në mësimet për not, transmeton koha.net.

Thuhet se autoritetet kanë justifikuar për dhënien e përparësive të “programeve të plota të shkollave” dhe “integrimin e suksesshëm” të fëmijëve në shoqëri.

ECHR ka pranuar se liria fetare po preket, por gjykatësit kanë thënë se nuk përbënë shkelje.

Ky gjyq është thirrur nga çifti zviceran, me origjinë turke, të cilët kanë refuzuar që të dërgojnë vajzën e tyre adoleshente në mësimet e detyruara të përziera në qytetin e Bazelit.

Megjithatë, zyrtarët e arsimit kanë thënë se përjashtimet janë në dispozicion vetëm për vajzat që kanë arritur moshën e pjekurisë, e që vajza e tyre në atë kohë nuk e kishte arritur ende.

Në vitin 2010, pas një mosmarrëveshje të gjatë, prindërit janë urdhëruar që të paguajnë një gjobë prej 1400 franga zvicerane (rreth 1.300 euro), për veprime që kanë shkelur detyrat e tyre prindërore.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...