Zbulohet elementi i tretë kimik që përbën bërthamën e Tokës

10 Janar 2017 - 12:16      

Shkencëtarët japonezë besojnë se kanë gjetur elementin i cili gjendet brenda bërthamës së Tokës.

Ata kanë qenë në kërkim për elementin për dekada të tëra, duke besuar se ai përbën një pjesë të konsiderueshme të qendrës së planetit tonë, pas hekurit dhe nikelit.

Eksperimentet në temperaturat e larta dhe presionet që gjenden në brendësi të thellë, tregojnë se elementi i më i mundshëm që gjendet në bërthamën e tokës është silici.

Zbulimi mund të ndihmojë për të kuptuar më mirë se si u formua bota.

Studiuesi Eiji Ohtani në Universitetin e Tohoku tha për BBC News:

“Ne besojmë se silici është një element i madh i cili përbën rreth 5% [të bërthamës së brendshme të Tokës] ku në bazë të peshës mund të tretur përmes lidhjes hekur-nikel”, ka thënë Ohtani.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...