Një ajsberg gjigant ka filluar të shkëputet në Antarktik

6 Janar 2017 - 13:27      

Një ajsberg, që pritet të jenë njëri nga 10 ajsbergët më të mëdhenj, do të shkëputet nga Antarktik, thonë shkencëtarët.

Një çarje e gjatë, që është duke ndodhur qe disa vite, në dhjetor ka shënuar rritje të papritur, ndërsa tani është vetëm 20 kilometra nga akulli që e mban ajsbergun me madhësi prej 5 mijë kilometra katrorë nga shkëputja totale, transmeton koha.net.

Shkencëtarët me bazë në Swansea thonë se humbja e një pjesë të madhe sa një e katërta e Uellsit, do të lë ta hapur për shkëputje edhe pjesë të tjera të mëdha të ajsbergut në të ardhmen.
Ky ajsberg i quajtur Larsen C, është i trash 350 metra dhe lundron gjithandej në det, buzë Antarktikut perëndimor, dhe pengon shkëputjen e akullnajave të tjera.

Hulumtuesit kanë përcjell çarjen e Larsen C për shumë vite, duke e parë atë me ankth pas shkëputjes së ajsbergut Larsen A në vitin 1995, dhe Larsen B në vitin 2002.

Ajsbergu Larsen C ka përshpejtuar shkëputjen gjatë dhjetorit ndërsa në vetëm disa javë është zgjeruar shkëputja për 18 kilometra, ndërsa është duke u mbajtur në vetëm 20 kilometra.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...