Në Kanada vdiq Mensur Raifi

12 Janar 2017 - 13:51      

Shkrimtari, kritiku letrar, profesori universitar dhe përkthyesi Mensur Raifi, ka vdekur në Kanada në moshën 79-vjeçare.

I ndjeri, në letrat shqipe mbahet ndër mend si përkthyer i krijimtarisë franceze, sidomos i poezisë dhe si kritik letrar.
Në Fakultetin Filologjik, atëherë Filozofik, Raifi ka ligjëruar Letërsinë frënge.

Mensur Raifi është lindur në Vushtrri në vitin 1938. Shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në Mitrovicë, degën e Gjuhës dhe të letërsisë frënge në Beograd, ndërsa e doktoraturën në Zagreb.
Një kohë punoi në të përditshmen “Rilindja”, në rubrikën e kulturës
Raifi ka botuar disa libra me kritikë letrare dhe studime për letërsinë.
Ka përkthyer në shqip Bodelaire, Rimbaut, Verlaine e poetë të tjerë francezë.

Ka botuar libra: Mbi poezinë bashkëkohore shqiptare (1977), Mbi prozën bashkëkohore shqiptare (1978), Fan Noli dhe Migjeni (1979, Polemika letrare (1981), Lasgushi, Noli, Migjeni (1986), Fan Noli dhe çështja e Kosovës (1995), Mozaik letrar (1998).
Mensur Raifi në Kanada jetonte nga viti 1999.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...