Enët 500 vjet të vjetra dëshmojnë jetën luksoze në qytetin gjerman

11 Janar 2017 - 10:13      

Gjatë një ahengu të mbajtur në shekullin pesëmbëdhjetë në oborrin e Kështjellës së Wittenbergut në Gjermaninë Lindore, mysafirët festonin duke ngrënë mish dreri dhe duke pirë aq sa kishin qejf.

Kur gotat e tyre zbrazeshin, ato thjesht i hidhnin prapa, duke i përplasur në pllakat që mbulonin oborrin e kështjellës, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Kemi gjetur copëza të shumta të gotave dhe eshtra të kafshëve. Ata kishin ngrënë mishin e kafshëve të egra, sidomos mishin e drerit”, ka thënë Holger Rode, arkeologu përgjegjës për gërmimet që janë bërë në oborrin e Kështjellës në Wittenberg... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...