Vdes sociologu i famshëm polak Zygmunt Bauman

10 Janar 2017 - 08:34      

Zygmunt Bauman, njëri prej sociologëve më prominent europian në dekadat e fundit, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Puna e polakut mendimtar majtist eksploroi rrjedhshmërinë e identitetit në botën moderne, Holocaustin, konsumerizmin dhe globalizimin.

Bauman vdiq në shtëpinë e tij në Leeds të Anglisë, të hënën, i rrethuar nga familja e tij, ka njoftuar profesoresha e filozofisë Anne Zejdler-Janiszewska dhe shoqe e ngushtë e Baumanit, transmeton Koha.net.

Ai shkroi më shumë se 50 libra, më i njohuri është “Modernity and the Holocaust”, libër i publikuar në vitin 1989, i cili dallonte prej mendimtarëve tjerë që e panë barbarizmin e Holocaustit si një thyerje në modernitet. Baumani zhdukjen në masë të hebrenjve e shihte si rezultat të modernitetit, industrializimit dhe burokracisë së racionalizuar.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...