Arti amerikan i kohës së luftës shpaloset në ekspozitë

9 Janar 2017 - 11:39      

Ideja se arti mund të ndahet nga politika vazhdon të dëgjohet. Por arti nuk mund të ndahet nga politika.

Gjithë arti – qoftë ilustrativ, abstrakt, i profilit të lartë a të ulët – është i ngulitur në histori specifike politike dhe lidhjet e drejtpërdrejta mes tyre, ani pse nganjëherë të errëta, janë gjithmonë të pranishme, shkruan sot “Koha Ditore”.

Të tilla lidhje janë në fokus të ekspozitës “World War I and American Art” (Lufta e Parë Botërore dhe arti amerikan) e hapur në Akademinë e Arteve të Bukura në Pennsylvania.

Ekspozita panoramike e ka rrjedhën e narracionit të një dokumentari dhe në njëfarë forme edhe të cilësisë emocionale të dramës së gjallë. Lufta e Parë Botërore zgjati katër vjet të rëndë, nga 1914 deri më 1918 dhe Shtetet e Bashkuara që iu bashkuan asaj më 1917.

Shkurtësia e pjesëmarrjes në të ka bërë që amerikanët ta minimizojnë luftën, por kjo gjë nuk duhet bërë. Kjo luftë vuri modelin për Luftën e Dytë Botërore, atë të Vietnamit, e Irakut.

(Më shumë lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...