“Home” përfaqëson kinematografinë kosovare në festivalin e Francës

9 Janar 2017 - 10:39      

Filmi i cili bazohet në ngjarje të vërtetë e që paraqet konfliktin për çështje të trashëgimisë në mes vëllait e motrës, do ta prezantojë Kosovën në edicionin e tetë të festivalit “One Country One Film” që mbahet në Francë.

Filmi i shkurtër i regjisores More Raça, me titull “Home”, do të jetë pjesë e garës së çmimit të publikut – njëherësh çmimi i vetëm që ndan ky festival për tri kategori: film të gjatë, të shkurtër dhe të animuar, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ky festival konsiderohet i veçantë për pikërisht mënyrën e përzgjedhjes së filmave që bën dhe programit që harton. Po ashtu edhe për faktin se zë vend në dy lokacione të ndryshme. Prej datës 3 deri me 5 të muajit maj, ky festival zë vend në qytetin Le Mans, i cili gjendet në jug të Parisit... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...