Foto: Ilustrim

Protestë e specialistëve të mjekësisë për mos zgjatje të kontratave

12 Janar 2017 - 11:40      

Dhjetëra mjek specialist të cilëve u ka skadon kontrata tremujore më 14 janar, kanë protestuar para qeverisë së Kosovës.

Ata po kërkojnë të bëhet zgjidhje në mënyrë që të mos mbeten pa punë meqë buxheti është ndarë për 200 mjekë specialistë.

Arben Ademi një nga mjekët protestues thotë se është e pakuptimtë që derisa mjetet janë ndarë në buxhetin e këtij viti për këtë kategori t’u shkëputet kontrata.

Ata i ka pritur në takim zëvendësministri i ministrisë së financave Agim Krasniqi i cili u ka thënë se buxheti është i ndarë dhe problem tash mbetet vetëm te ministria e shëndetësisë se kur do të shpall konkursin. Mjekët kanë paralajmëruar se do të vazhdojnë protestat deri në përmbushjen e kërkesave të tyre.
 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...