Foto: Koha

Reduktimet e rrymës shkaktojnë dëme të pariparueshme për bizneset [video]

11 Janar 2017 - 22:35      

Reduktimet e ashpra të energjisë elektrike janë rikthyer në pjesë të ndryshme të vendit.

Lulzim Hasani, pronar i disa bizneseve në Gjilan, thotë se pavarësisht që është pagues i rregullt i faturave të energjisë elektrike, reduktimet i kanë shkaktuar humbje të mëdha.

Për mungesë të energjisë elektrike dhe reduktimet pa orar ankohen edhe qytetarët tjerë.

Këto reduktime, KEDS-i i arsyeton me ndaljen e njësisë A4 të termocentralit “Kosova A” të KEK-ut dhe me mungesë të energjisë për import nga rajoni.

“Aktualisht, konsumi sillet rreth 1262 MW/h, ndërkohë që prodhimi nga KEK-u është rreth 656, apo vetëm 52 për qind të konsumit. KEDS/KESCO është duke importuar rreth 415 MW/h, të cilin ka mundur ta gjejë nga importi”, ka thënë Viktor Buzhala – zëdhënës i KEDS-it.

Ndërsa, në një komunikatë për media, KEK-u njofton se të mërkurën dhe të enjten është duke e realizuar 98.9%, të planit të prodhimit. 


Reduktimet e rrymës shkaktojnë dëme të... by kohanet

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...