Foto: Reuters / ilustrim

Rritja e mëditjeve të deputetëve mund të shkojë në Kushtetuese [video]

11 Janar 2017 - 19:11      

Rritja e mëditjeve për deputetët e Kuvendit të Kosovës ka gjasë të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese.

Instituti Demokratik i Kosovës ka paralajmëruar se do t’i ndërmarrë të gjitha veprimet ligjore për të kundërshtuar këtë rritje, ashtu sikurse kanë bërë për pensionet suplementare, të cilën e pati shpallur kundërkushtetuese organi më i lartë kushtetues në vend, raporton KTV.

Albert Krasniqi thotë se pagat e deputetëve në Kosovë janë pesëfish më të mëdha se paga mesatare.

Derisa llogaria bankare e deputetëve pritet të mbushet me rritjen e mëditjeve, performanca e tyre për vitin që lamë pas vlerësohet të jetë më e dobëta që prej ekzistimit të Kuvendit të Kosovës.

Nga 141 ligje, sa do të duhej të miratonte Kuvendi në 2016-ën, janë miratuar vetëm 53 prej tyre, apo 36 për qind e planit vjetor.

Sipas KDI-së, Kuvendi është ballafaquar me mungesë kuorumi dhe është treguar i paaftë për të trajtuar tema të rëndësishme për vendin. 


Rritja e mëditjeve të deputetëve mund të shkojë... by kohanet

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...