Lutfi Dervishi transferohet në Dubravë, lëshohet fletarrestim ndërkombëtar për djalin e tij

11 Janar 2017 - 07:00      

Policia e Kosovës e ka arrestuar të martën paradite urologun Lutfi Dervishi. Arrestimi i tij ndodhi disa ditë pasi Gjykata Supreme e ktheu në rigjykim rastin “Medicus”, shkruan sot Koha Ditore.

Policia e Kosovës e ka konfirmuar arrestimin e Dervishit, por nuk kanë dhënë detaje se me çfarë urdhri është arrestuar Dervishi. Ai menjëherë pas arrestimit është transferuar në Burgun e Dubravës. Avokati mbrojtës i Dervishit, Valon Hasani, ka thënë se arrestimi është bërë me urdhërarrest të lëshuar para se Gjykata Supreme ta kthente këtë rast në rigjykim. Por zëdhënësja e EULEX-it, Besa Domi, ka deklaruar se kërkesa për arrest është kërkuar nga prokurorët e këtij misioni.

“Kërkesa për urdhërarrest dhe fletarrestim ndërkombëtar është bërë prej prokurorit të EULEX-it për Lutfi dhe Arban Dervishin. Urdhërarrestin e ka lëshuar Gjykata Themelore në Prishtinë”, ka deklaruar Domi për gazetën.

(Gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...