Konjufca: Kodi telefonik dëmton sovranitetin e Kosovës

14 Nëntor 2016 - 12:04      

Nënkryetari i Kryesisë nga Lëvizja Vetëvendosje Glauk Konjufca ka folur për kodin telefonin shtetëror, i cili, sipas tij, i krijon avantazh Serbisë për të kontrolluar një pjesë të telekomunikacionit të Kosovës.

“Pas kësaj marrëveshjeje është legalizuar operatori i telefonisë serbe në Kosovë. Shkëmbimet mes këtij operatori dhe Serbisë janë pa kod ndërkombëtar. Kjo e dëmton sovranitetin e Kosovës. Kjo është marrëveshje e keqe dhe solucion i keq”, tha Konjufca

Konjufca ka komentuar edhe deklaratat e komisionarit Johaness Hahn në lidhje me demarkacionin, ku siq tha shefi i GP të VV-së e vetmja vërejtje e komisionarit ishte se mund ta rinegocioni marrëveshjen por do të marre kohë.

“Shqetësimi i Kosovës nuk është koha, por marrëveshja që i merr mijëra hektarë tokë territorit të Kosovës. Ne jemi të bindur sipas argumenteve që kjo e prek integritetin territorial të Kosovës”, tha Konjufca. Sipas tij asnjë zyrtar ndërkombëtar nuk është kundër zgjedhjeve. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...