Tanket dhe trupat amerikane në Poloni janë kërcënim, thotë Rusia

12 Janar 2017 - 14:22      

Rusia thotë se ka përcjellë arritjen e më shumë se 300 trupave ushtarake amerikane në Poloni, duke e quajtur këtë veprim si kërcënim.

Trupat janë pjesë e reagimit të presidentit Barack Obama për të siguruar aleatët e shqetësuar të NATO-s në lidhje me një Rusi më agresive.

Ky është përforcimi më i madh ushtarak amerikan në Evropë prej dekadash.

Zëdhënësi i presidentit Putin Dmitry Peskov , i tha BBC-së se lëvizja "kërcënon interesat tona dhe sigurinë tonë".

"Është një vend i tretë që ka ndërtuar praninë e tij ushtarake në kufijtë tanë në Evropë," tha ai. "Ky madje nuk është as vend evropian”

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...