Google mbyll programin për ofrimin e internetit me dronë

12 Janar 2017 - 13:25      

Në vitin 2014 Google ka blerë Titan Aerospace dhe ka punuar për të përdorur dronët për të shpërndarë internet, por tani duket se ky program është ndaluar, transmeton koha.net.

Sipas raportimeve të fundit, programi Google Drone është ndal dhe Google është duke shpërndarë inxhinierët në divizione të tjera të kësaj kompanie.

Kjo kompani ende është duke punuar në programin e saj Project Loon, i cili përdor balonat për të ofruar qasje në internet për vendet e largëta.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...