Zbulohen detajet e Tesla Model 3 [video]

10 Janar 2017 - 16:42      

Tesla Model 3 është i bërë për të qenë modeli i tretë që do t’i bashkohet linjës së Teslas, transmeton koha.net.

Model 3 është me katër dyer saloon, por më i vogël se Model S, ndërsa është i dizajnuar që jetë alternativ elektrike i modeleve si BMW seria 3, Jaguar XE e Mercedes C-Class.

Ky model është deri tani është prezantuar dy herë, në mars e në nëntor të 2016-ës, ndërsa pritet të lansohet produkti final në fillim të pranverës, transmeton koha.net.

Tesla ka treguar se kompania e tyre ka 373 mijë njerëz që janë në listën e pritjes për Model 3, pasi kanë paguar 1 mijë dollarë.
Nga kjo kompani kanë treguar se në 2017-ën do t’u dorëzohet makina rreth 200 mijë njerëzve, ndërsa në vitin 2018 pritet që të rrisin numrin e veturave të prodhuara në 500 mijë.

Çmimin fillestar Model 3 do ta ketë 33 mijë euro, por shefi Elton Musk ka treguar se shumica e modeleve janë shitur afër çmimit prej 40 mijë euro.

Data, dhe shumë detaje të tjera të Tesla Model 3 ende nuk janë zbuluar, ndërsa është bërë e ditur se distanca minimale që mund të kalohet me vetëm një mbushje të baterive është 350 kilometra, pasi ka bateri të avancuara nga litiumi.

Model S shpejtësinë nga 0 në 100 kilometra në orë e arrin për vetëm 2.3 sekonda, ndërsa Model 3 pritet që këtë shpejtësi ta arrij edhe më shpejtë.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...